“The World Baseball Academy is invaluable to the Fort Wayne community. The kids may enter the dugout as kids, but they leave as leaders.

“People in Fort Wayne should rally around the campaign to raise money for the WBA because the WBA is a separator, a difference maker for the young people of Fort Wayne.”

 

Eric Wedge,

MLB Manager, Seattle Mariners

 

2019 Dates

Tournament Teams and Results

 

Past Tournament Results

2005 Tournament Results
2010 Tournament Results
2015 Tournament Results
2006 Tournament Results
2011 Tournament Results
2016 Tournament Results
2007 Tournament Results
2012 Tournament Results
2017 Tournament Results
2008 Tournament Results
2013 Tournament Results
2018 Tournament Results
2009 Tournament Results
2014 Tournament Results
 

 

2019 Tournament Dates

April 12 - 14, 14 & Under  
  Tournament Champion: 
1.  Indiana Nitro Gold McCordsville, IN
2. Michigan Batmen Midland, MI
3. Midwest Astros Elite Greenfield, IN
4. Indiana Landsharks Black Granger, IN
5.    
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
April 26 - 28, 13 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Indiana Chargers FW Fort Wayne, IN
2. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
3. Indiana Prospects Fort Wayne, IN
4. Elkhart Titans Elkhart, IN
5. HITZ Chesterfield, MI
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
May 3 - 5, 14 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Huntertown Lions Huntertown, IN
2. NWI Wardogs Crown Point, IN
3. SC Vipers Fort Wayne, IN
4. Indiana Chargers FW Fort Wayne, IN
5. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
6. Wallen Reds Fort Wayne, IN
7. Indiana Generals Yorktown, IN
8. Indiana Landsharks Black Granger, IN
9. DeKalb County Baseball Auburn, IN
10. Indiana Magic Anderson, IN
11. Northville Baseball Northville, MI
12. Wabash Baseball Club Wabash, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
May 11 - 12, 11 & Under  
  Tournament Champion: 
1. SC Vipers  Fort Wayne, IN
2. Indiana Chargers Goshen, IN
3. Anthony Wayne Jr Generals Monclava, OH
4. Indiana Bandits Avon, IN
5.    
  Reserve your Spot Today!  
     
May 10 - 12, 13 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Indiana Chargers Goshen, IN
2. Summit City Spartans Fort Wayne, IN
3.    
4.    
5.    
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
May 18 - 19, 9 & Under  
  Tournament Champion: 
1.  Triple Crown Threat Crown Point, IN
2.    
3.    
4.    
  Reserve your Spot Today!  
     
May 18 - 19, 12 & Under  
  Tournament Champion:   
1. Wallen Silver Sluggers Fort Wayne, IN
2. B45 Academy Kalamazoo, MI
3. Indiana Chargers Goshen, IN
4. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
5. OPS Blue Sox Fort Wayne, IN
6. Triple Crown Lightening Crown Point, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
May 17 - 19, 14 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Anthony Wayne JR Generals Whitehouse, OH
2. Summit City Spartans Fort Wayne, IN
3. Indiana Mustangs FF  Indianapolis, IN
4. Indiana Chargers  Goshen, IN
5. Middlebury Mavericks Bristol, IN
6. Indiana Landsharks Black Granger, IN
7. Indiana Landsharks Grey Granger, IN
8. Northern IN Elite Fort Wayne, IN
9.    
10.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 1 - 2, 9 & Under  
  Tournament Champion:   
1. FCA Tigers Toledo, OH
2. Huntertown Lions Huntertown, IN
3.    
4.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 1 - 2, 10 & Under  
  Tournament Champion:   
1. Huntertown Lions Huntertown, IN
2.    
3.    
4.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 1 - 2, 11 & Under  
  Tournament Champion:   
1. Summit City Sluggers Fort Wayne, IN
2. FCA Tigers Toledo, OH
3. 5-Tool Baseball Club Shelby Township, MI
4. Huntertown Lions Huntertown, IN
5. Wabash Baseball Club Wabash, IN
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 1 - 2, 12 & Under  
  Tournament Champion:   
1. FCA Tigers Toledo, OH
2.    
3.    
4.    
  Reserve your Spot Today!  
     
May 31 - June 2, 13 & Under  
  Tournament Champion:   
1.    
2.    
3.    
4.    
  Tournament Champion:   
     
June 7 - 9, 14 & Under  
  Tournament Champion: 
1. NCS Raiders Columbus, OH
2. Green Machine Troy, MI
3. Summit City Sluggers Fort Wayne, IN
4. Summit City Spartans Fort Wayne, IN
5. Maumee Jr Panthers Maumee, OH
6. Indiana Chargers FW Fort Wayne, IN
7. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
8. Middlebury Mavericks Bristol, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 7 - 9, 15 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Summit City Spiders Fort Wayne, IN
2. Fort Wayne TinCaps Fort Wayne, IN
3. Titans260 Kendalville, IN
4. Indiana Diablos Pendleton, IN
5. FW Ground Force Indians Fort Wayne, IN
6. Great Miami Rapids Tipp City, OH
7. Dream Park Baseball Toledo, OH
8. Indiana Chargers Goshen, IN
9. Indy Titans Carmel, IN
10. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
11. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
12. Primetime Black Westfield, IN
13. Indiana Prospects Muncie, IN
14. Midwest Astros Greenfield, IN
15. USAthletic - Legault New Palestine, IN
16. ABC White Pendleton, IN
17. Indiana Astros Black Indianapolis, IN
18. Garrett Baseball Garret, IN
19. USAthletic - Komrska Noblesville, IN
20. Northern Stars Battle Ground, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 14 - 16, 13 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Cincinnati Stix Cincinnati, OH
2. Indiana Heat Huntington, IN
3. Northville Broncos  Northville, MI
4. Indiana Chargers FW Goshen, IN
5. Brampton Royals Brampton, Ontario
6. Primetime Platinum Westfield, IN
7. OPS Blue Sox Leo, IN
8. Locos Express Lima, OH
9. Precision Baseball Canton, MI
10. Anthony Wayne JR Generals Toledo, OH
11. Primetime Black Westfield, IN
12. Indy Sharks Noblesville, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 14 - 16, 16 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Cincinnati Patriots  Cincinnati, OH
2. Attack Baseball Warsaw, IN
3. Powerhouse Franklin, IN
4. Indy Titans Carmel, IN
5. Summit City Sluggers 15u Fort Wayne, IN
6. Indiana Chargers White Goshen, IN
7. Indiana Gladiators Indianapolis, IN
8. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
9. Northern IN Elite White Fort Wayne, IN
10. Michiana Scrappers Black 15u South Bend, IN
11. Summit City Sluggers Fort Wayne, IN
12. Indiana Bears *Tentative
13. Indiana Mustangs Noblesville, IN
14. Locos Express Lima, OH
15. Elkhart Titans Elkhart, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 21 - 23, 15 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Fort Wayne TinCaps Fort Wayne, IN
2. Tomahawks West Lafayette, IN
3. FW Ground Force Indians Fort Wayne, IN
4. Indiana Mustangs Westfield, IN
5. Flames Grand Rapids, MI
6. Motor City Mayhem *Tentative
7. Indiana Chargers Goshen, IN
8. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
9. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
10. Primetime Black Westfield, IN
11. Titans260 Kendallville, IN
12. Locos Express Lima, OH
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 21 - 23, 18 & Under - Wood Bat  
  Tournament Champion: 
1. New Albany Eagles New Albany, OH
2. LaPorte LaPorte, IN
3. Fort Wayne Renegades Fort Wayne, IN
4. Michiana Scrappers  South Bend, IN
5. Indiana Chargers 17u Goshen, IN
6. Indiana Chargers Goshen, IN
7. Lima Diamondbacks Lima, OH
8. Michigan Inferno  
9. Locos Express 17u Lima, OH
10. Stars Baseball Academy Fort Wayne, IN
11.    
12.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 29 - 30, 10 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Summit City Spartans 9u Fort Wayne, IN
2. Colts Baseball Club Blue Westfield, IN
3. Andy's 9er's Cleveland, OH
4.    
5.    
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
June 28 - 30, 14 & Under  
  Tournament Champion: 
1. Huntertown Lions Huntertown, IN
2. Indiana Bandits Red Greenfield, IN
3. Indiana Chargers Goshen, IN
4. FCA Tigers Toldeo, OH
5. Cincinnati STIX Loveland, OH
6. Mason Monarchs Mason, OH
7. Indiana Generals Yorktown, IN
8. Brampton Royals AAA Brampton, Ontario
9. Wallen Reds Fort Wayne, IN
10. Triple Crown Threat Crown Point, IN
11. Legacy Baseball Brighton, MI
12. Dekalb County Baseball Auburn, IN
  This Tournament is FULL  
  Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for wait list  
     
June 28 - 30, 16 & Under - Wood Bat  
  Tournament Champion: 
1. Terriers Baseball Mississauga, Ontario
2. Barrie Baycats Elite Barrie, Ontario
3. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
4. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
5. Indiana Chargers White Goshen, IN
6. Whitby Chiefs Whitby, Ontario
7. CBC Grey Cincinnati, OH
8.    
9.    
10.    
  Reserve your Spot Today!
     
July 5 - 7, 13 & Under  
  Tournament Champion:   
1. Indiana Chargers Goshen, IN
2. Indiana Prospects - Reed Fort Wayne, IN
3. Indiana Prospects - Seelig Carmel, IN
4.    
5.    
6.    
  Reserve your Spot Today!  
     
July 5 - 7, 18 & Under - Wood Bat  
  Tournament Champion: 
1. Terriers Baseball  Mississauga, Ontario
2. Terriers Baseball 17u Mississauga, Ontario 
3. Tecumseh Thunder Windsor, Ontario
4. Legends Baseball  Leo, IN
5. Whitby Chiefs Whitby, Ontario
6. Indiana Chargers Goshen, IN
7. Summit City Sluggers  Fort Wayne, IN
8. Fort Wayne Diamondbacks Fort Wayne, IN
9. Toledo Hawks Toledo, OH
10. Motor City Flyers 17u  
11. Total Travel Baseball Rossford, OH
12. B.A.T. Cage Bulldogs Brunswick, OH
13. Stars Baseball Academy Fort Wayne, IN
14. Mississauga Southwest Twins 17u Mississauga, Ontario 
15.    
  Reserve your Spot Today!  
     
July 12 - 14, 14 & Under  **Just Added!**
  Tournament Champion:   
1.    
2.    
3.    
4.    
  Reserve your Spot Today!  
     
July 12 - 14, 15 & Under - Wood Bat  
  Tournament Champion: 
1. Summit City Spiders Fort Wayne, IN
2. Indiana Diablos Pendleton, IN
3. Michiana Scrappers Orange South Bend, IN
4. Scarborough Stingers Toronto, Ontario
5. Ontario Athletics Newmarket, Ontario
6.    
7.    
8.    
  Reserve your Spot Today!  
     
July 19 - 21, 16 & Under - Wood Bat  
  Tournament Champion:   
1. Indy Titans Carmel, IN
2. Voyagers New Lowell, Ontario
3. Northern IN Elite White Fort Wayne, IN
4. Primetime Red 15u Westfield, IN
5. Primetime Platinum 15u Westfield, IN
6. Primetime Black Westfield, IN
7. Indiana Chargers Goshen, IN
8. Mavericks Lafayette, IN
9. Triple Crown Threat Crown Point, IN
10. Fort Wayne TinCaps Fort Wayne, IN
11. Northern IN Elite Fort Wayne, IN
12. South Bend Cubs Elite South Bend, IN
13. South Bend Cubs Select South Bend, IN
14.    
15.    
  Reserve your Spot Today!